Kínával és Indiával fizettetnék meg a klímaváltozás árát
A nagymértékben szennyező gazdaságoknak, köztük Kínának és Indiának be kellene fizetniük egy kompenzációs alapba, hogy segítsék az országokat az éghajlatváltozás okozta katasztrófák utáni újjáépítésben – mondta kedden Antigua és Barbuda szigetország miniszterelnöke.
A két országot most először sorolták fel azon nagy kibocsátók listájára, amelyeket a szigetországok szerint felelősségre kellene vonni a globális felmelegedés által már okozott károkért, írja a Reuters. Gaston Browne miniszterelnök, aki a Kis Szigetállamok Szövetsége (AOSIS) tárgyalócsoportja nevében beszélt, újságíróknak elmondta, hogy a világ első és harmadik legnagyobb üvegházhatású gázkibocsátóinak – bár még mindig feltörekvő gazdaságok – kötelessége befizetni az alapba.
A konferencia küldöttei megállapodtak abban, hogy a nemzetközi éghajlat-változási tárgyalások történetében először hivatalosan napirendre tűzik a veszteségek és károk témáját. “Mindannyian tudjuk, hogy Kína és India a legnagyobb szennyezők, és a szennyezőknek kell fizetnie” – mondta Browne. “Nem hiszem, hogy bármelyik ország mentesülhetne ez alól”.
Az ENSZ éghajlati tárgyalásain a “veszteség és kár” kifejezés azokra a költségekre utal, amelyek már felmerültek az éghajlat által okozott időjárási szélsőségek vagy hatások, például a tengerszint emelkedése miatt.
Az éghajlatváltozás által veszélyeztetett országok már felszólították a történelmi kibocsátókat, például az Egyesült Államokat, az Egyesült Királyságot és az EU-t, hogy fizessenek éghajlati jóvátételt. Maga Kína korábban támogatta egy veszteség- és káralap létrehozását, de nem mondta, abba fizetnének is. Az EU és az Egyesült Államok azt mondta, hogy Kínának, a világ legnagyobb üvegházhatású gázkibocsátójának fizetnie kellene.
Bár India a legnagyobb kibocsátók közé tartozik, az egy főre jutó kibocsátás jelentősen alacsonyabb a világátlagnál. Az AOSIS teljes körű kötelezettségvállalást szeretne egy több milliárd dolláros alap 2024-ig történő elindítására. Mohamed Nasr, Egyiptom vezető klímatárgyalója a Reutersnek elmondta, hogy a COP27 tárgyalások célja az volt, hogy tisztázzák a veszteségek és károk kezelésével kapcsolatos további lépéseket, de a nézetek még mindig széles skálán mozognak.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2022/11/08/kemenyen-beszoltak-a-gazdag-orszagoknak-a-klimatargyalasokon/” ][/hm_embed]
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Hogyan is történt pontosan a fukusimai atomerőmű-baleset?
A világ legmagasabb tervezett felhőkarcolói
Átírhatja a történelemkönyveket ez a két, 7000 éves női holttest!
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban
A kutatók szerint egy amerikai vulkán egyre közelebb van a kitöréshez
Egy halálos táncot járó csillagpár a közelünkben fog felrobbanni